Mumsig rawfood chia pudding med äpple och kanel, perfekta mellanmålet som León älskade 🙂
Chia pudding är mättande och innehåller mycket kalcium, järn och omega 3 fetter. Chiafrön innehåller är dessutom fullvärdigt protein 🙂 Ett riktigt superfrö!
Mandelmjölk gör man så här:
- 1 dl mandlar (blötlagda 12 timmar, sedan avsköljda)
- 5 dl vatten
- 1 krm äkta vanilj
- 3 dadlar (valfritt)
- nypa rosa salt
Mixa allt i en high speed blender, sila sedan av mandelpulpen, alltså mandel”köttet”. Pulpen kan man sedan torka och spara, å vips så har man mandelmjöl 🙂
Chiapuddingen gör man så här:
- 5 dl mandelmjölk
- 0,75 dl chiafrön
Häll i mandelmjölken i en kanna eller bunke, häll över chiafröna och vispa runt med en visp tills det börjar tjockna. Låt det stå och tjockna på sig ytterligare, upp till en halvtimme, vispa runt då och då.
Äpple/Kanel gör man så här:
- 1 äpple
- kanel pulver
Skär äpplena i små bitar och lägg i en skål, blanda ner lite kanelpulver och rör om.
Så här kan man servera äpple/kanel chia puddingen:
I ett glas, lägg ner lite kanelade äpplen i botten, häll sedan över chia pudding. Toppa chia puddingen med mer kanelade äppelbitar, och ev lite lingon. Jag hade på lite bovete granola också 🙂